GARDENA© Sprinkler System


Komfortowe i dokładne zraszanie ogrodu.

Zraszacz wynurzalny 350 (1548)System Sprinkler schowany jest pod ziemią i widoczny tylko wtedy, gdy zraszacze wynurzą się pod wpływem ciśnienia wody.
Jeśli zdecydujecie się Państwo na sterownik nawadniania, ogród będzie podlewany w czasie Waszego urlopu. Dodatkowo można go połączyć z rurociągiem wodnym Pipeline czy systemem nawadniania kropelkowego Micro-Drip, co pozwoli na komfortowe dostarczanie wody do całego ogrodu!
Zraszacze rozpylające oraz opadające, planowo zintegrowane z deszczownią, nawadniają duże i małe powierzchnie bez luk i zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem roślin. System podziemny jest zupełnie niewidoczny. Widać tylko zraszacze, które unoszą się w czasie nawadniania pod wpływem ciśnienia wody. Po zakończeniu pracy znikają natychmiast w trawie!
Raz założony system jest trwały i funkcjonalny. Na zimę wystarczy odłączyć zasilanie wody i zdemontować urzadzenia sterujące- dzięki zaworom odwadniającym cały system zraszaczy za zaworami jest mrozoodporny!

Schemat pipeline Dlaczego warto zainwestować w system zraszania wynurzalnego?

UWAGA! W sezonie wiosennym 2006 firma Gardena dokonała istotnej zmiany w sposobie podłączenia produktów polegającej na połaczeniu dotychczasowych systemów: Sprinkler i Sprinkler Pro w jeden system. W zwiazku z powyższym zmianie uległo łączenie produktów oraz numery katalogowe produktów. Część produktów z systemu 2006 jest nadal dostępna w naszym sklepie internetowym do wyczerpania zapasów. Proszę zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o zmianach. Natomiast nowy system jest w całości dostępny począwczy od maja 2006.

Zaprojektowanie systemu zraszającego Gardena® Sprinkler-System nie jest trudne i nie wymaga zatrudniania fachowej pomocy. Na kolejnych stronach przedstawiamy Państwu ważne informacje o naszych urządzeniach jak również wskazówki dotyczące planowania i fachowego układania deszczowni.
Prosimy o dokładne zapoznanie się z poniższymi wskazówkami!
Dodatkowe informacje:
[Kalkulator do obliczenia ilości linii]
[Obliczenia 'ręczne' ilości linii]
[Wydajność zraszaczy Gardena®]
[Kalkulator do przeliczania jednostek]
[Uwagi o niezbędnych obliczeniach]
[Uwagi o rurach montażowych]
Planowanie systemu Niezbędne obliczenia
Proszę najpierw zapoznać się z [uwagami o niezbędnych obliczeniach].
Próba wydatku Przed przystąpieniem do planowania systemu muszą Państwo obliczyć tzw. zdolność przyłączeniową ujęcia wody (wydatek). Jest to niezbędne do ustalenia jak wiele zraszaczy będzie mogło pracować w danym momencie.
Przy większych powierzchniach do nawodnienia lub gdy wydatek wody jest niewielki należy podzielić zraszacze na niezależne sekcje, które będą włączane kolejno. Np. pierwsza sekcja rano a druga po południu.
Prosimy o wykonanie powyższego pomiaru i zanotowanie wyników również w przypadku jeśli chcą Państwo zlecić naszej firmie zaprojektowanie systemu nawadniajacego.
Wybór zraszaczy
Zraszacze wynurzalne Gardena® obejmują swoim zasięgiem powierzchnię o kształcie koła lub jego wycinka! W seoznie 2004 wprowadzono nowy model- zraszacz prostokątny 1537 o zraszanej powierzchni 12-140m2 natomiast od roku 2007 będzie dostepny zraszacz sektorowy AquaContour 1559 o zmiennym zasięgu (kształcie zraszanej powierzchni). W ofercie są również dwa zraszacze statyczne prostokątne 1552 i 1553.
Wybór zraszaczy zależy od wielkości zraszanej powierzchni, jej kształtu, umiejscowienia i jej rodzaju. Przy delikatnych roślinach rosnących na czarnej kulturze ziemii (np. opielane grządki) radzimy stosować większą ilość zraszaczy statycznych (S80, S100 i S300), które zapewniają niezwykle równomierne zraszanie danej powierzchni, zamiast zraszaczy przekładniowych i turbinowych.
W tabeli podano zasięgi zalecane maksymalne dla planowania systemu, można je ograniczyć o mnie więcej połowę za pomocą śrub regulacyjnych. Szczegółowe dane o wydajnościach poszczególnych zraszaczy znajdą Państwo na stronie [wydajność zraszaczy Gardena®].

UWAGA: Ze względu na różne wydatki wody nie polecamy łączenia zraszaczy statycznych (z tabeli żółtej) ze zraszaczami turbinowym/przekładniowymi (z tabeli niebieskiej) w tej samej linii zasilającej! Zraszacze z tej samej tabeli możemy oczywiście dowolnie ze sobą łączyć.
 1. Powierzchnia do 150m2.
  Proponujemy zastosować zraszacze wynurzalne statyczne S80, S100 -tabela żółta.
  Zraszacze 80/100 posiadają tłok o wysokości 100mm. Zraszacze te wyposażono w regulowane dysze o zmiennym kącie pracy.
  Zraszacze 300 mają dłuższy tłok (o wys. 30cm) i nadają się do nawadniania powierzchni trawiastych z klombami kwiatowymi i rabat. Zraszacze te wyposażono w regulowane dysze o zmiennym kącie pracy.
  Zraszacze Zasięg (promień) Rozstaw zraszaczy Stałe sektory (stopni)
  80/100 statyczny
  r=2,5-4,5m ok.4-7m 5-360
  300 statyczny
  (do wyższych roślin)
  r=2,5-4,5m ok.4-7m 5-360

  UWAGA: zraszacze statyczne 80/100/300 charakteryzują sie dużą dokładnością zraszania całej powierzchni i bardzo wysoką niezawodnością. Jeżeli nie są wymagane duże powierzchnie do zraszania a wydatek wody jest wysoki i gdy nie planujemy łaczyć na jednej linii zraszaczy turbinowych/ przekładniowych, zalecamy zastosowanie właśnie zraszaczy statycznych!

 2. Powierzchnia ponad 150m2.
  Proponujemy zastosować zraszacze wynurzalne turbinowe TVR 50 (1575), 200 (1538), 380 (1550) lub model prostokątny 1536. Te modele (tabela niebieska) ze względu na zbliżony wydatek wody mogą być stosowane razem w różnych kombinacjach na tej samej linii.
  Zraszacze turbinowe/przekładniowe Zasięg (promień) max Rozstaw zraszaczy Ustawiane sektory (stopni)
  T 50 r=2-3,5m 3-5,5m 90/180/270/360 (ustawienie tylko co 90st)
  T 200 r=5-7,5m 7,5-10m 25-360 (ustawianie drobnostopniowe)
  T 380 r=6-10,5m 9-15m 20-360 (ustawianie drobnostopniowe)
  R 140 3,5-16,5m długość, 3,5-8,5m szerokość   prostokątny
  Aqua Contour 2,5-9m   25-360 (ustawianie drobnostopniowe)

Pokrycie powierzchni zraszaczami
Wskazówka: przy częstym występowaniu silnych wiatrów (np w prześwitach między dużymi budynkami) należy zmniejszyć rozstaw zraszaczy, aby zapobiec rozpraszaniu strumienia nawadniającego. Proszę również pamiętać, że zbyt dalekie usytuowanie zraszaczy spowoduje powstanie nienawodnionych, żółtych połaci trawnika. Tereny te będą szczególnie widoczne podczas suszy.
Zaplanowaną liczbę zraszaczy narysować na planie jak również nanieść na [listę zakupów].
Plan ogrodu

Ustalenie liczby linii nawadniających
Ze względu na ograniczoną wydajność źródła wody nie zawsze możemy połączyć wszystkie zraszacze do równoczesnej pracy. W takim przypadku musimy zaprojektować większą liczbę tzw. linii zraszających z podłączonymi do nich zraszaczami i sterować liniami w pewnych odstępach czasowych np. 1-sza linia zrasza od godziny 8.00 do 8.20, 2-ga linia od 8.35 do 8.55 itd.
Przy planowaniu systemu Gardena® najprościej skorzystać z [kalkulatora] do obliczenia ilości linii.
Dla tych z Państwa którzy chcą poznać metodę przeprowadzania obliczeń oraz szczegółowe dane o wydajnościach poszczególnych zraszaczy Gardena® prosimy o przejście na stronę [obliczenia 'ręczne'].

Do sterowania poszczególnymi liniami możemy użyć różnych elementów sterujących Gardena®: Więcej szczegółów na temat sterowników nawadniania Gardena® oraz ich opisy znajdą Państwo na [stronie poświęconej sterownikom]!

Połączenia zraszaczy
Proszę najpierw zapoznać się z [uwagami o rurach montażowych].
Plan linii
Zraszacze rozdzielić równomiernie, zgodnie z sumą na każdej linii. Linie najlepiej oznaczyć na planie odrębnym kolorem, jak na planie powyżej. Prosze pamietać, że zbyt mała zaplanowana ilość linii spowoduje wystąpienie anomalii podczas pracy zraszaczy. Trzeba również założyć, że podczas suszy parametry linii zasilającej mogą ulec pogorszeniu.
Połączyć, wychodząc od kranu określoną dla danej linii nawadniającej liczbę zraszaczy.
Zraszacze zaplanowane w trakcie przebiegu linii nawadniającej przyłączyć za pomocą rozdzielacza T (art. nr 2786/2787) a zraszacze na końcu linii kolankiem 2780/2781.
Zaplanować łączniki-nyple (art. nr 2775) do przedłużenia rury, rozdzielacze T do rozgałęzień (2771) i elementy L (art. nr 2773) do zmiany kierunku przebiegu rury.
Ustalić zapotrzebowanie na rurę montażową (2700, 2701) w mb.

UWAGA: puszki i zraszacze mają jedno wejście- nie są przelotowe. Rura montażowa dostepna jest wyłącznie w krążkach. Nie jest cięta na metry podczas sprzedaży! Rura montażowa firmy Gardena® posiada średnicę zewnetrzną 25mm (polecana do systemów o dugości rury do 50m). Dostępna jest również rura 32mm wraz z odpowiednimi złączkami. Do zraszaczy Gardena® zalecamy używać tylko oryginalnej rury Gardena® gdyż gwarantuje ona stabilność i szczelność połączeń. Rury montażowe PE innych firm posiadają odmienną średnicę wewnętrzną i inną grubość ścianki.

Przyłączenie urządzeń nawadniających
Dla każdej linii nawadniającej zaplanować jedną puszkę przyłączeniową (art. nr 2795) i system podłączeniowy Profi (art. nr 1505) jak również odpowiednio długi wąż ogrodowy 19 mm (3/4") lub armaturę przyłaczeniową Gardena®.
UWAGA: Radzimy stosować oryginalne zbrojone węże ogrodnicze Gardena® do połaczenia kranu z puszką wejściową, gdyż zapewniają one niezbędną wytrzymałość przez wiele sezonów. Pominięcie puszki przyłączeniowej (1594) i wyprowadzenie rury montażowej bezpośrednio do kranu może spowodować uszkodzenie systemu zimą, gdyż puszki podłączeniowe posiadają zawory odwadniające, niezbędne do prawidłowej pracy.

Do podłączenia większej ilości linii nawadniających do jednego kranu/jednej pompy wykorzystać rozdzielacz podwójny (art. nr 1210) lub rozdzielacz poczwórny (art. nr 1194) charakteryzujące się małymi oporami przepływu. Zdecydowanie odradzamy korzystanie z innych rozdzielaczy, nie przeznaczonych do przepływu dużego strumienia wody.

Do bezpośredniego podłączenia do sieci zastosować przyłącza art. nr 2761, 2762.

Ustalić zapotrzebowanie na elementy przyłączeniowe i nanieść na [listę zakupów].

Wskazówki dotyczące układania systemu

Konserwacja (przed nastaniem mrozów / wiosną)
System zraszaczy wynurzalnych Gardena® można wyposażyć w automatyczne zaworki odwadniające 2760. Dzięki zaworom drenażowym woda jest usuwana za każdym razem gdy instalacja nie znajduje się pod ciśnieniem.
Jesienią zaleca się wykonanie nastepujących czynności (szczególnie w warunkach pogodowych Polski): Wiosną, gdy minie ryzyko mrozów, kompletujemy system. Do sterowników i zaworów elektrycznych zakładamy nowe baterie alkaliczne. W przypadku systemu Micro-Drip należy wykonać oczyszczenie dysz za pomocą załączonych szpilek czyszczących. W zraszaczach może zainstnieć konieczność wymiany uszczelek. W zraszaczach turbinowych i przekładniowych filtry mogą wymagać oczyszczenia.

e-Iglak. Sklep internetowyZapraszamy do naszego sklepu internetowego w którym mogą Państwo zapoznać się z naszą ofertą oraz zalecanymi cenami sprzedaży.
Aktualny cennik wszystkich produktów Gardena® mogą Państwo pobrać przez internet z adresu: www.iglak.pl

Powodzenia!
Centrum Ogrodnicze IGLAK Opracowanie: Jarosław Błaszkowski, na podstawie materiałów informacyjnych Gardena®.[Powrót- strona główna Gardena®]